Blog

SISi INFONURK: talvine treening

Sports in Science on üks tuntumaid brände eesti spordimaastikul, iseäranis toidulisandite vallas. Lisaks kvaliteetsetele lisanditele soovib SiS aga pakkuda kõigile sportlastele ka infot, kuidas ja mida kasutada selleks, et oma treeningutest viimast võtta. Esimeses nõuandenurgas on juttu talviste treeningute eripäradest ning mida peaks sportlane, mistahes tasemel, hooajast olenevalt silmas pidama. 

5 soovitust talviseks treeninghooajaks

  1. Tarbi piisavalt vedelikku.

Sisetreeningutel võib higistamise määr olla üsna suur – oleneb treeningsaali temperatuurist ja trenni intensiivsusest. Ka õuetreeningute puhul (suusk, jooks..) võib pika trenni ajal kaotada vedelikku isegi rohkem, kui suvise ilmaga. Üheks põhjuseks näiteks soojemalt riietumine.

Keskmiselt soovitatakse tarbida 500-1000 ml vedelikku tunnis, et hoida organismi vedeliku tasakaalu. Endale vajaliku vedeliku koguse leiad, kui kaalud end enne ja peale treeningut.

Ideaalne spordijook võiks sisaldada piisavalt naatriumi, kaltsiumi ja magneesiumi. SiS GO Hydro sobib ideaalselt nii sisehalli kui rühmatrenni – rohkelt mineraale ja põhimõtteliselt kalorivaba. Maitsev alternatiiv soolasele mineraalveele.

GO Hydro on muide see salapärane punane jook, mida Rasmus Mägi jõi Rio OM’l enne starti.

GO Hydro joogitablette kiidab ka Gerd Kanteri treener Indrek Tustit:

Olime otsinud Gerd Kanterile juba ammu elektrolüütidega spordijooki, millel oleks võimalikult madal süsivesikute sisaldus. Viibime palju soojas kliimas, mis tähendab suuremat vedelikukulu. Juhul, kui ei tarbi piisavalt vedelikku, siis suureneb meie alal oht vigastuste tekkeks. Pärast pikki otsinguid leidsime Science in Sport tootevalikust Gerdile hästi sobivad GO Hydro spordijoogi tabletid.”

  1. Energia!

Tühi kott ei seisa püsti. Tühi kõht ei vii sind edukalt treeningu lõpuni. Nii suvevormi treenimisel, “pika lihase” arendamisel kui ka lihasmassi kasvatamisel tuleb jälgida piisava energia söömist. Trenni ei tohiks minna tühja kõhuga ja energiavaeguses. Kiirel päeval ja enne trenni sobivad lisaenergia saamiseks lihtsalt seeduvad SiS energiabatoonid ning ka REGO valgubatooni.

Organismi energiavarud veavad sind välja kuni 90-minutilise sessiooni puhul. Pikema treeningu puhul tuleks stabiilselt juba treeningu käigus anda organismile kiirelt imenduvat süsivesikut, et ennetada “haamri saamist”. Tunni jooksul suudab keha omastada kuni ca 60 g süsivesikuid. Kombineeri endale vajalik kogus vastavalt trennile spordijoogi, energiageelide ja batoonidega.

  1. Kofeiin.

Pika pingutuse lõpupoole aitab kofeiiniga energiageel väsimust paremini taluda ning pea selge hoida. Jahedal ja pimedal ajal aitab see organismil end lõpupingutuseks rohkem mobiliseerida. Kiire sprindi või tehniliselt keerulise distantsi eel võetuna aitab kofeiin koondada tähelepanu ja mobiliseerida energavarud soorituse ajaks. Erinevate uuringute käigus on leitud, et 3-9mg kofeiini kehakilogrammi kohta mõjutab sooritust positiivselt. 5 mg kofeiini mõjub kestvusaladel optimaalseimalt (70kg inimese puhul seega 350mg kofeiini päeva jooksul). Kofeiini manustamisel misiganes kujul tuleb kindlasti jälgida enda organismi eripärasid, kofeiini taluvust ning kofeiini kogust, mille saad oma igapäevase kohvi joomisega.

  1. Kiire taastumine

Peale treeningut on organism ja immuunsüsteem stressis. Nõrgestatud organism vajab seetõttu peale trenni kiiret kosutust. Taastumiseks on vajalik kõrge glükeemilise indeksiga süsivesik ning kiirelt imenduv valk (vadaku- ja/või sojavalgu baasil). SiS REGO Rapid Recovery on Eestis vastupidavusalade esindajate seas eelistatuim taastusjook! TÜ Spordihoone Stopperi kohvikus saad proovida smuutit REGO lisandiga.

Päeva jooksul jälgi, et sinu menüü sisaldaks lisaks teistele toitainetele ka piisavalt kvaliteetset valku. Teaduslikku nn konsensust päevase soovitusliku valgu koguse osas veel pole. Küll aga ollakse nõus keskmise soovitusega, et kestvusalade harrastaja vajab 1.4-1.8g valku kehakilogrammi kohta päevas.

Päevase valgu koguse juures on mõnevõrra isegi olulisem valgu söömise jaotamine ja regulaarsus päeva jooksul. Siinkohal on soovitus olenevalt sportlasest 20-30g valku iga 3-4h tagant.

  1. D-vitamiin ja C-vitamiin

Meie kliimavöötmes on organism talvekuudel D-vitamiini defitsiidis. D-vitamiin annab energiat pimedal ajal — kaitseb kroonilise väsimuse sündroomi eest. C-vitamiin on abiks haiguste ennetamisel ja immuunsüsteemi tugevdamisel. Treenival inimesel on vaja keskmisest rohkem C-vitamiini, ka rauda ja soola. SiS Immune vitamiini ja rauarikkad joogitabletid on talvel aktiivsele inimesele suureks abiks nii sise- kui välistreeningutel.

„Talvel võtan regulaarselt D-vitamiini. Kui tunnen, et hakkan haigeks jääma või olen viibinud haigete seltskonnas, võtan C-vitamiini.”

– Saskia Alusalu, kiiruisutaja

“Immune abil saan jätkata tavapärase treeningrütmiga, vaatamata meie ümber vohavatele haigustele. Immune joogist saan mitu head asja ühes: C-vitamiini, rauda ja soola. Lisaks maitseb see hästi. On mida oodata peale treeningut. ”

– Marko Albert, triatleet

SiS meeskond soovitab sporditoidu lisandeid testida treeningutel erinevates situatsioonides, et võistlustel ja olulistel pingutustel võiksid olla kindel enda valitud toodete sobivuses.

TÜ Spordihoone kohvikus Stopper on SiS tooted TÜ ASK liikmekaardi ette näitamisel 20% soodustusega.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.

Related Posts